Województwo małopolskie obfituje w piękne i ciekawe miejsca. Jednym z nich jest założone w XII wieku miasto Rabka-Zdrój. Prawa miejskie otrzymało dopiero w wieku XX, a dokładniej w 1953 roku. Na powierzchni 36 kilometrów kwadratowych na co dzień żyje 13.212 tys. obywateli. Jednak poza stałymi mieszańcami co dzień miasto to odwiedzają dziesiątku turystów i kuracjuszy. Baza noclegowa Rabki zapewnia dogodne miejsce odpoczynku dla zwiedzających. Funkcjonują tutaj zarówno pensjonaty jak i hotele oraz domki gościnne.

Obecnie Rabka-Zdrój określana jest mianem ,,Miasta Dzieci Świata”. Tytuł ten został przyznany miastu w 1996 roku przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Rabka-Zdrój posiada wiele ciekawych zabytków, które można odwiedzić. Jednym z nich jest drewniany kościół, który został wzniesiony w 1606 roku. W dniu dzisiejszym na terenie tego kościoła mieści się Muzeum im. Władysława Orkana, które również warto zobaczyć.

Ciekawym miejscem jest Muzeum Górali i Zbójników, inna nazwa to Muzeum Gorczańskie wybudowane przez Jana Fudalę. W miejscu tego muzeum funkcjonowała niegdyś chałupa góralska, która powstała w 1884 roku. Pomimo upływu lat dom ten nie zmienił swojego wyglądu, niektóre elementy zostały jedynie zakonserwowane. Bardzo popularnym miejscem jest Państwowy Teatr Lalek o nazwie "Rabcio". Został on założony w 1949 roku. Co roku odwiedza go wielu małych widzów, zarówno mieszkańców jak i turystów. Inicjatorką założenia tego teatru była Stanisława Rączko.

Na terenie Rabki-Zdroju funkcjonuje również Muzeum Orderu Uśmiechu czyli jedynego orderu na świecie, który przyznawany jest przez dzieci. Ekspozycja muzeum przedstawia sześć manekinów, które stworzone są na wzór prawdziwych postaci podczas pamiętnego pasowania. Bardzo ciekawym i nietypowym miejscem jest Muzeum Rekordów i Osobliwości, które działa na terenie Parku Rozrywki "Rabkoland". Powstało ono w 1999 roku. Wśród eksponatów muzealnych znajduje się na przykład najmniejszy rowerek świata.

Co roku w sezonie wakacyjnym tysiące ludzi wyjeżdża w polskie góry, aby tam aktywnie wypoczywać, korzystając ze świeżego powietrza i chodząc po górskich trasach. W kraju znajduje się wiele wspaniałych pasm górskich, ale wciąż największą popularnością wśród wczasowiczów cieszą się Tatry, w których na gości czeka przytulna infrastruktura noclegowa (Bukowina Tatrzańska – meteor), złożona w dużej mierze z pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.

Bukowina Tatrzańska to jedno z miejsc, do których lubią przyjeżdżać letnicy, ponieważ nieopodal znajduje się wiele pięknych szlaków. Jedna z najciekawszych tras prowadzi przez Dolinę Chochołowską, która ciągnie się przez prawie 10 kilometrów, przez niezwykle urokliwe okolice. Część szlaku można przebyć dorożką lub kolejką, natomiast całość – zarówno pieszo, jak i na rowerach. Po paru kilometrów wędrówki dojdzie się do kamiennego schroniska, wybudowanego w typowym góralskim stylu. To właśnie tu nocował niegdyś papież Jan Paweł II podczas swoich wypraw górskich. Ścieżka prowadząca przez Dolinę Chochołowską łączy się z wieloma innymi szlakami, więc po przejściu jaru można się przełączyć na drogę pod reglami lub zejść do Doliny Kościeliskiej. Jeszcze inną opcję kontynuacji spaceru stanowią trasy prowadzące na okoliczne szczyty, takie jak Grześ czy Trzydniowański Wierch, lub Cudakową Polanę lub Siwą Przełęcz.

Warto więc od razu zaplanować sobie całą wyprawę, uwzględniając oczywiście możliwości wszystkich uczestników wędrówki. Dolina wije się przez szczególnie widokowe odcinki, w tym tak zwane bramy, w których jar się zwęża i prowadzi między stromymi ścianami. Warto także zwrócić uwagę na strzeliste skalne iglice, czyli Siwiańskie Turnie, oraz zatrzymać się na chwilę na rozległych polanach, na których wiosną rozciąga się prawdziwy dywan kwiatowy. Ten szlak uchodzi za jeden z najbardziej znanych i lubianych w całych Tatrach, można więc od niego zacząć swoją przygodę, zanim wybierze się w wyższe partie gór. Co roku wielu gości wraz z rodzinami bukuje noclegi. Bukowina Tatrzańska to jedno z miejsc, w których można włączyć się w rozległą siatkę szlaków turystycznych prowadzących przez najbardziej malownicze zakątki gór, takie jak Dolina Chochołowska i Kościeliska, liczne łąki i przełęcze, oraz strzeliste wierchy górujące nad okolicą. Po drodze będzie wiele okazji, aby nacieszyć się wspaniałymi widokami Tatr.

Myślenice to bardzo atrakcyjnie położona miejscowość o charakterze typowo turystycznym. Jest zlokalizowana pomiędzy Krakowem a Zakopanem, w bardzo bliskiej odległości od głównej trasy łączącej te dwa miasta. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to niewielkie miasteczko? Co sprawia, że Myślenice to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić?

Przede wszystkim w tej okolicy możemy podziwiać naprawdę piękne widoki. Niedaleka odległość od Krakowa, ale i stosunkowo niewielki dystans dzielący Myślenice i Tatry to fenomenalne połączenie. Jeśli trafimy na dobrą pogodę, z Myślenic możemy nawet podziwiać te piękne góry – co prawda tylko z wyżej położonych punktów w tym mieście, ale jednak. Warto więc wybrać się w tamte okolice.

Myślenice to miasto, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na urzekające warunki geograficzne. Na pewno uwagę turystów przybywających do tego miasta zwraca także niesamowita historia, jaka jest związana z tym miejscem. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytków, które warto zwiedzić. Przede wszystkim godny uwagi jest miejscowy rynek, który ma bardzo długą historię. Oczywiście zlokalizowanych jest w Myślenicach także wiele innych obiektów, które trzeba zobaczyć ze względów historycznych czy architektonicznych. Bardzo ciekawy jest na przykład miejscowy kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, który jest położony w niewielkiej odległości od rynku. Ta XV wieczna budowla może nas zachwycić szczególnie wtedy, gdy mamy wiedzę odnośnie gotyckiego stylu architektonicznego. Uwagę większości turystów przykuwa także znajdujący się w Myślenicach Dom Grecki. Warto zobaczyć ten obiekt nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale także dlatego, że znajduje się tutaj muzeum. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o historii tego niesamowitego miejsca, muzeum to na pewno jedno z najlepszych źródeł wiedzy.

Biorąc pod uwagę tak olbrzymią ilość miejsc, w które warto się udać podczas pobytu w Myślenicach, można z łatwością stwierdzić, że jest to miejsce naprawdę godne polecenia. Oczywiście Myślenice to także doskonała baza noclegowa do wypadu w pobliskie góry czy do Krakowa. W okolicy znajduje się również wiele innych, atrakcyjnych turystycznie miejsc. Na pewno warto zorganizować tutaj właśnie noclegi. Myślenice bowiem to dobra propozycja noclegowa na bardzo wysokim poziomie.

Miasto, które jest stolicą województwa wielkopolskiego od dawien dawna przyciąga całe rzesze studentów i odwiedzających. Nic dziwnego bowiem posiada ono cieszący się sławą uniwersytet oraz liczne zabytki, na czele z renesansowym ratuszem i słynnymi koziołkami. Wszystko to połączone razem nadaje miastu niepowtarzalnego klimatu. Na zwiedzanie warto poświęcić więcej niż jeden dzień, tak by móc dotrzeć do tych nawet najbardziej skrytych skarbów architektonicznych. Koniecznym więc staje się wybór miejsca na noc [noclegi Poznań ➜ http://meteor-turystyka.pl]. Baza wypoczynkowa miasta ma do zaoferowania różnej klasy hotele, motele, hostele, prywatne kwatery oraz pola namiotowe i kempingowe. By zapoznać się z całym wachlarzem tych możliwości wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło noclegi Poznań, a ona za nas zrobi resztę pracy.

Poza pięknymi zabytkami w Poznaniu jest także możliwość obcowania z przyrodą. Wszystko to za sprawą zoo, palmiarni, licznych parków oraz jezior w tym maltańskiego. Zoo zostało podzielone na stara i nową część, a w każdej z nich czeka wiele gatunków zwierząt, w tym: słonie, lwy, alpaki, równe gatunki małp, surykatki, lemury, kangury, jelenie, flamingi, emu, wielbłądy i wiele, wiele innych tych mniejszych i większych. W palmiarni natomiast podziwiać można około 17 tysięcy gatunków z rożnych krajów świata. Dodatkowo można w niej spotkać egzotyczne ryby, które z pewnością urozmaicą zwiedzanie. Sama palmiarnia należy do największych w Europie, obejmując powierzchnię 4600 m². Kolejnym punktem wycieczki powinno stać się jezioro maltańskie, które swoją nazwę wzięło od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów. Znajduje się jeden z najlepszy w Europie torów regatowych, co skutkuje możliwością oglądania wielu zawodów kajakarskich i wioślarskich. W zachodniej części jeziora umieszczona została fontanna, natomiast dalej znajduje się największy w Polsce Aquapark. Do wspomnianego wcześniej nowego zoo prowadzi znad jeziora wąskotorowa kolejka Maltanka, którą przejażdżka sprawi wiele radości młodszym i starszym uczestnikom wyprawy. Miasto oferuje jeszcze wiele innych możliwości spędzenia wolnego czasu. Na stronie internetowej zostały umieszczone audioprzewodniki oraz plany ścieżek spacerowych, z których z pewnością warto skorzystać. Opisano tam również jedne z najważniejszych atrakcji miasta, a także bazę gastronomiczną.

Stronie Śląskie jest bardzo atrakcyjną miejscowością wypoczynkową, dającą swoim gościom bardzo dobre warunki do zrelaksowania się i odprężenia od problemów dnia codziennego. Jak nazwa wskazuje, leży w okolicy Śląska, a konkretnie blisko granicy czeskiej. Jest małej wielkości wsią, posiadającą zaledwie 6000 tysięcy mieszkańców, jednak biorąc pod uwagę przeszłość tego miejsca, nie należy się temu specjalnie dziwić.

Stronie Śląskie dawniej były miejscowością produkcyjną, specjalizującą się w wyrobie szkła. Istniejąca tam huta "Violetta", była jedną z najdłużej działających na terenie całej Polski, ponieważ istniała tam już od początku XIX wieku, a dopiero w roku 2008 została zamknięta przez bankructwo. Miejscowość ta wiele lat dążyła do zmiany z tej produkcyjnej na turystyczną, co w chwili obecnej prosperuje bardzo świetnie. Słynie z największej gęstości zalesienia w Polsce, co sprawia, że jest to dodatkowa atrakcja turystyczna i daje możliwość obcowania z przyrodą. Jest miejscem odwiedzanym przez turystów głównie ze względu na duże ilości lasów, czeskiej granicy jak i bliskość Śnieżki – co chyba jest z reguły głównym punktem wycieczek tam uczęszczających.

Stronie Śląskie dawniej zajmowało się również wydobyciem uranu z okolicznych źródeł, jednak szybko tego zaprzestano ze względu na nie opłacalność całego przedsięwzięcia. Jeżeli zamierzamy odwiedzić to miejsce musimy pamiętać, aby najpierw zobaczy ceny obecnych hoteli i domków na wynajem, żeby to sprawdzić i wynająć ewentualnie. Ceny noclegów za dobę [więcej o kosztach: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,stronie-slaskie,0.html] są bardzo przystępne, a zaczynają się już od 25 zł, a kończą się na 50 zł, ceny te dają do myślenia jak wiele musi przebywać tam turystów każdego roku. Oprócz atrakcji turystycznych, ma również piękne zabytki takie jak, stary dworzec PKP, czy Pałac Księżnej Marii Orańskiej, nie powalający widokiem z zewnątrz, jednak zaskakujący po wejściu do środka. Wieś przyciąga turystów z całej Polski, zwiększając tym samym swój prestiż i ilość wynajętych domków.

Zazwyczaj jak jesteśmy osobami młodymi, nie lubimy myśleć o wszystkich sprawach związanych z wyjazdem o wiele wcześniej, ponieważ nie jesteśmy w stanie zawsze dokładnie wszystkiego zaplanować, a nawet jeśli będziemy próbowali, to istnieje duże ryzyko, że nasze plany szybko ulegną zmianie. Dopiero z wiekiem zaczynamy wszystko układać o wiele wcześniej i trzymać się swoich ustaleń. Jest to bardzo ważne, jeśli na przykład jedziemy na wakacje z dziećmi, ponieważ musimy mieć zaplanowany i zarezerwowany nocleg, który będzie spełniał wszystkie nasze rodzinne wymagania. Jeśli nie chcemy wydawać bardzo dużej ilości pieniędzy, ponieważ na ten koszt wolimy dłużej zostać na wakacjach, możemy z dużym powodzeniem wybrać miejscowość o wiele mniejszą, na przykład Dziwnówek.

Jak wpiszemy hasło noclegi Dziwnówek, zobaczymy, że miejsc wypoczynkowych ➨(meteor-turystyka.pl) nie brakuję, chociaż jest to bardzo niewielka miejscowość, która liczy ponad 400 mieszkańców. Jest to wieś nastawiona od góry na turystykę i osoby które wybierają się na urlop, więc pewnie nas nie zdziwi, że mimo małej powierzchni i małej ludności, czeka nas tutaj cała masa atrakcji. Szukając atrakcji, możemy natknąć się na takie rzeczy jak kurs windsurfingu, który odbywać się będzie nad zalewem Kamieńskim, więc mamy możliwość zrobienia czegoś ciekawego, na co nie mamy czasu w naszej codzienności, albo po prostu nie mamy warunków, ponieważ przykładowo mieszkamy w dużej miejscowości z dala od dużych zbiorników wodnych, które umożliwiały by nam treningi. Dzięki obecności zalewu, możemy również znaleźć ciekawe miejsce na wyciszenie się, ponieważ możemy zabrać ze sobą swój sprzęt wędkarski i po prostu z samego rana udać się na połów.

Jeśli planujemy jednak wyjazd z dzieckiem, to możemy udać się z nim do wesołego miasteczka, gdzie ilość atrakcji wystarczy nam by zamiast spędzenia tam jednego dnia, możemy rozbić na kilkugodzinne wizyty codziennie. Dzięki temu, nasza pociecha nie będzie skarżyć się, że nie ma co robić i się nudzi. Czy czegoś jeszcze nam brakuje? Na pewno nie, więc bez wątpienia każdy znajdzie dla siebie idealną rozrywkę i miejsce noclegowe, w końcu baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Jak widać nie warto skreślać takich wsi turystycznych, ponieważ mogą one okazać się dla nas o wiele lepszym wyborem, niż te same miasta nadmorskie, które wykorzystywane są przez setki innych turystów rok w rok.

Marycha to rzeka przepływająca przez miasto Sejny. Stanowi ona lewy dopływ Czarnej Hańczy. Niegdyś rzeka nosiła nazwę Sejna. Nazwa Sejny pochodzi z wymarłego języka jaćwińskiego – słowo "seina" miało oznaczać bujne trawy porastające zakola i brzeg rzeki. W I połowie XVI wieku król Zygmunt I podarował tę ziemię kniaziowi Iwanowi Wiśniowieckiemu, hetmanowi wojsk królewskich – powstał tutaj dwór. Pod koniec XVI wieku dwór nabył Jerzy Grodziński, leśniczy przełomski i starosta przeroski – to właśnie on założył przy dworze miasteczko, nazywając je najpierw od swojego imienia Juriewo – nazwa ta jednak nie znalazła uznania, zmieniono ją na nazwę przepływającej przez osadę rzeki. 

Prawdziwą perłą regionu jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany przez dominikanów w latach 1610–1619. Jego styl jest późnorenesansowy. Przy powstaniu kościoła ponownie pojawia się Jerzy Grodziński – był on jego fundatorem. Przez kolejne wieki kościół zmieniał swój architektoniczny charakter. Kościół jest w posiadaniu prawdziwego skarbu sztuki sakralnej – drewnianej gotyckiej figury szafkowej Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku, która została wykonana w kształcie tryptyku. Taka figura to rzadkość w Europie. "Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka" jest celem licznych pielgrzymek, nie tylko z Polski – figura słynie z licznych łask i cudów, jakie spływają na wiernych, przybywających do Maryi z prośbą o wstawiennictwo.

Dominikanie a Biała Synagoga

W XVIII wieku przełożony zakonu dominikanów wydał zgodę na wzniesienie synagogi – miała być ona drewniana. W XIX wieku z inicjatywy sejneńskiego rabina Mojżesza Becalela Lurii, synagoga przybrała wizerunek, jakiego pozostałości można zobaczyć obecnie. Synagoga została zdewastowana podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie. Po wojnie służyła jako remiza strażacka, a następnie magazyn, co doprowadziło do jej dalszego niszczenia. Z czasem synagogę poddano pracom konserwatorskim i oddano na użytkowanie Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Obecnie jest pod opieką ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. W Synagodze odbywają się koncerty i wystawy, a także spektakle.

Noclegi Sejny

Lokalna baza noclegowa [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,sejny,0.html] jest przygotowana na przyjazd turystów i pielgrzymów. Wizyta w Sejnach to wspaniała okazja do poczucia niesamowitego klimatu Podlasia.

Niesamowity urok małych miejscowości turystycznych w połączeniu z zadziwiającą ciszą i spokojem panującymi w takich miejscach przyciąga do nich rokrocznie setki turystów. Jednak w wielu przypadkach nie wystarczy sama atmosfera i cisza zapewniająca komfortowy wypoczynek. Turyści szukają dodatkowych rozrywek i form aktywności, dzięki którym będą mogli urozmaicić swoje wakacje. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi Karwia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Karwia_(wojew%C3%B3dztwo_pomorskie), wieś licząca niecały tysiąc mieszkańców, ale za to z ogromnym potencjałem turystycznym, który stale powiększa.

Kwatery w Karwi

Z racji swojego wiejskiego charakteru Karwia jest miejscowością turystyczną, której baza noclegowa opiera się na kwaterach prywatnych i domkach do wynajęcia (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,karwia,0.html). Działają tu bardzo nieliczne i stosunkowo małe ośrodki wczasowe oraz pensjonaty, które w dużej mierze obsługują raczej zorganizowane grupy niż indywidualnych gości. Rodziny z dziećmi, pojedynczy turyści, pary czy nawet większe grupki przyjaciół spędzających razem wakacje nocują więc najczęściej w prywatnych domach mieszkańców. Takie rozwiązanie ma spore plusy, ponieważ zapewnia wygodę, anonimowość i komfort wypoczynku znacznie większy niż bezosobowe pokoje w pensjonatach. Inną opcją noclegu połączoną jednocześnie z aspektem turystycznym są gospodarstwa agroturystyczne rozlokowane na obrzeżach wsi. Ceny za pokój w takich miejscach są jednak nieznacznie wyższe niż w kwaterach prywatnych oraz w ośrodkach wypoczynkowych.

Kwestie turystyczne

Równie doskonale jak sfera kwaterunkowa rozwija się też tutaj cały obszar turystyczno-rozrywkowy. Turyści rezerwujący noclegi w Karwi mogą liczyć na przykład do dostęp do atrakcji kulturowych, którymi są tutaj letnie koncerty pod gołym niebem, festyny i zabawy organizowane na niewielkim ryneczku przy fontannie oraz gry i turnieje sportowe w piłce plażowej. Do ich dyspozycji pozostają również szlaki turystyczne: piesze, konne i rowerowe wiodące wzdłuż nadbrzeża oraz szlaki krajobrazowe, ponieważ Karwia leży na terenie jednego z takich parków. Nie brakuje tu też ciekawych miejsc historycznych, które chociaż nie są oficjalnie wpisane na wojewódzkie listy, to i tak przyciągają uwagę i wzrok swoim fascynującym architektonicznym charakterem.

Jeżeli znudziły ci się oczywiste kierunki zwiedzania, a przy tym wszystkim marzysz o połączeniu aktywnego wypoczynku z regeneracją i odpoczynkiem wybierz Tylicz. Nic ci to nie mówi? Tylicz to malownicza wieś położona w województwie małopolskim, niecałe 6 kilometrów od Krynicy. Miejsce to nie tylko słynie z wydobywania leczniczych wód mineralnych, ale jest również zagłębiem narciarskim. Znajdują się tutaj aż trzy ośrodki narciarskie. Do wyboru mamy Centrum Narciarskie „Master-Ski”, Górę Szwarcową z 3 wyciągami orczykowymi oraz wyciąg talerzykowy Eljar.

W przypadku Centrum Narciarskiego do wyboru mamy cztery wyciągi. Pierwszy to 4-osobowy wyciąg krzesełkowy firmy Poma o długości 700 metrów. Drugi wyciąg jest talerzykowy o przepustowości 720 osób na godzinę. Trzeci jest nieco krótszy od drugiego, natomiast czwarty to wyciąg bezpodporowy dla dzieci. Miłośnicy narciarskiego szaleństwa mają szeroki wachlarz możliwości oddawania się pasji na dwóch deskach. Warto zaznaczyć, że tuż przy wyciągu krzesełkowym umiejscowiono: szkołę narciarską, wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego, miejsce do pożywienia się o wdzięcznej nazwie „Karczma” oraz parking i toalety. Nastawiając się na aktywny urlop warto wiedzieć, że ośrodek dysponuje 11 trasami o długości od 1000 do 1500 metrów. Podobnie jak w przypadku wyciągów, trasy są zróżnicowane i będą odpowiednie zarówno dla spragnionych wrażeń, jak i amatorów. Rodziny z dziećmi też znajdą coś dla siebie, ponieważ znajduje się tu również specjalna trasa dla milusińskich. Co istotne, trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone.

Tylicz to nie tylko miejsce na wypoczynek na nartach. Ta malownicza wieś położona blisko Krynicy jest doskonałym miejscem na odpoczynek dla całych rodzin. Znajdują się tutaj również zabytki, których odwiedzanie będzie miłą odskocznią od szaleństwa na narciarskim stoku. Tylicz położony na Szlaku Architektury Drewnianej przyciąga co roku masę miłośników sztuki i kultury. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można zaczerpnąć równocześnie trochę nowoczesności jak i poczuć klimat dawnych lat. Do tego wszystkiego piękne krajobrazy, zdrowe powietrze i otaczająca natura czynią małopolską wieś idealnym miejscem na urlop, nie tylko zimą. Przez cały rok można korzystać z waloru tego mało znanego miejsca. Kierunek Tylicz warto zapisać na własnej mapie wspomnień.

Tylicz zaprasza i oferuje przyjezdnym ciekawą bazę noclegową. Znaleźć to można hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a także cieszące się sporym zainteresowaniem agroturystyki. Każdy, kto przyjeżdża tu na wypoczynek, na pewno znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie.

Zieleniec to miejsce, gdzie można doskonale wypocząć. Przede wszystkim najpierw trzeba znaleźć sobie noclegi na pobyt. Warto organizować sobie noclegi kilkudniowe, ponieważ tylko na takie zgadzają się właściciele. Jest to wówczas minimum tydzień. Jeżeli chodzi o same noclegi, to są one najwyższej jakości. Znajdują się tutaj liczne hostele i pensjonaty [link do Meteora], które oferują ciekawe miejsca do spania. Warto wybrać sobie nocleg z wyżywieniem, aby nie martwić się przygotowywaniem posiłków. Jeżeli w wynajmowanej kwaterze mamy dostęp do aneksu kuchennego, to zawsze możemy spróbować coś ugotować, natomiast nie każdy chce to robić podczas urlopu. Na mieście jest bardzo wiele restauracji, które oferują jedzenie regionalne lub standardowe posiłki.

Zieleniec oferuje wiele ciekawych atrakcji dla przyjeżdżających turystów. W przypadku, gdy jazda na nartach nam nie wystarczy, a zwłaszcza w lecie można odwiedzić ranczo, które ma swoją siedzibę w Zieleńcu. Można tam podziwiać piękne konie, a nawet się na nich przejechać. Również ciekawą opcją jest to, że z osobą doświadczoną można wybrać się na dłuższą przejażdżkę po okolicy na grzbiecie konia. Ci, którzy wolą innego rodzaju sporty, mogą wybrać się z przyjaciółmi lub z rodziną na kręgle. Zabawa jest przednia, a koszty takiej imprezy nie są zbyt wysokie. Również można wybrać się na interesujący spacer. W Zieleńcu jest niesamowicie pięknie i można zachwycać się tutaj cudownymi widokami. Tereny są przepiękne, a ci, którzy lubią spacerować i poznawać nowe miejsca, powinni koniecznie odwiedzić torfowisko. Można tutaj wówczas zaobserwować kilka ciekawych rzeczy i okoliczności przyrody.