Krokowa jest dużą wsią kaszubską. Miejscowość leży w województwie pomorskim i w powiecie puckim. Jak podają historyczne dokumenty, wieś od XII wieku do roku 1772 należała do rodu Krokowskich. Po wygaśnięciu polskiej linii rodu, miejscowość przeszła pod władanie linii zniemczonej, która używała nazwiska von Krockow.

Baza noclegowa w miejscowości nie jest zbyt duża, ale oferuje ciekawe miejsca, gdzie każdy wybierze coś dla siebie (). Osoby bardziej zamożne mogą zarezerwować noclegi we wspomnianym wyżej pałacu. Krokowa zaprasza i oferuje również ciekawe hostele, pensjonaty czy zajazdy. Niewątpliwie jest to miejsce warte odwiedzenia, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Krokowa jest interesującą miejscowością, która coraz częściej wybierana jest przez turystów jako miejsce wypoczynku. Fakt ten nie dziwi, gdyż miejscowość ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją osobom. W Krokowej znaleźć można kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to neogotycka budowla, pochodząca z połowy XIX wieku. Do roku 1945 był to kościół ewangelicki, natomiast dziś służy katolikom. Jest to budowla ceglana i nietynkowana. Posiada dość charakterystyczne ośmiokątne wieże z balustradą.

Kolejnym miejscem, które w Krokowej warto zobaczyć jest pałac. Jest to obiekt, który budowany był od XIV wieku, natomiast obecny kształt uzyskał dopiero w wieku XVIII. Budynek ten był jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w powiecie puckim, ale popadł w ruinę. Na szczęście w 1990 roku został odrestaurowany przez fundację polsko-niemiecką. Obecnie pałac pełni funkcję hotelu i muzeum, gdzie możemy znaleźć wiele informacji dotyczących rodziny von Krockow.

W Krokowej możemy aktywnie spędzać czas nad wodą. Odległość do Bałtyku nie jest zbyt duża, więc warto wybrać się na plażę i poopalać, pograć w siatkówkę, popływać czy też nauczyć się surfingu. Niedaleko znajduje się również Jezioro Żarnowieckie, które dzięki przejrzystej i długiej linii brzegowej sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Silne wiatry, a także położenie jeziora, tworzą dobre warunki do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu.Miłośnicy przyrody mogą wybrać się na spływ kajakowy.

Ostatnio pokazaliśmy Wam multum pomysłów na udany urlop na górskim szlaku – byliśmy np. w Bukowinie i podziwialiśmy piękno Tatr. Teraz czas na nieco niższe, ale równie urocze wzniesienia.

W każdym miejscu, w którym spędzamy urlop znajdują się miejsca, które należy koniecznie zobaczyć. Sudety to góry, które kryją w sobie wiele interesujących zabytków oraz posiadają ogromne walory przyrodnicze. Góry Kaczawskie to południowo-zachodnie pasmo Sudetów, które kryje w sobie wiele tajemnic. Warto będąc tu odwiedzić wszystkie najciekawsze zakamarki tego miejsca, a jest ich wiele.

Wygasłe wulkany znajdujące się w okolicach, co roku przyciągają rzeszę turystów. Popularna jest między innymi Ostrzyca Proboszczowicka, na której szczyt wejdziemy po bazaltowych stopniach. Spacer nagrodzony zostanie przepiękną panoramą Gór i Pogórza Kaczawskiego, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Ważnym zabytkiem jest kościół-muzeum w Świerzawie, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pełni on funkcje sakralne oraz muzealne. Wewnątrz możemy podziwiać przepiękne freski o różnorodnej tematyce.

Nie można również zapomnieć o odwiedzeniu najwyższych wzniesień Gór Kaczawskich, jest to oczywiście Skopiec i Baraniec. Najbardziej znanym i polecanym miejscem jest Wąwóz Myśliborski, w którym znajduje się ścieżka edukacyjna często odwiedzana przez turystów oraz okolicznych mieszkańców. Niedaleko znajdują się Małe Organy Myśliborskie na Górze Rataj. To bazaltowy czop wulkanu, który został sztucznie odsłonięty, aby pokazać ciosy słupowe. Jest to jeden z nieożywionych pomników przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Warto również zobaczyć Jezioro Pilchowickie, sztuczny zbiornik na Bobrze i zarazem największe jezioro w Sudetach. Zbudowana na początku XX wieku zapora, miała zapobiec powodziom. Szczególnym powodzeniem cieszą się także średniowieczne zamki znajdujące się w okolicach. Są one nieodzownym elementem wycieczek po tych terenach. Przepiękne zamki znajdują się w miejscowości Grodziec, Bolków, Lipie oraz Świny.

Góry Kaczawskie oferują nam atrakcyjne noclegi, ceny i przepiękne zabytki oraz krajobrazy. Wakacje wśród natury z pewnością naładują nas energią i pozytywnymi emocjami. Piękne Sudety zachęcają do przybycia i zwiedzenia o każdej porze roku. Warto zobaczyć je w odsłonie zimowej, wiosennej, a także letniej i jesiennej. Każda pora odsłania nowe krajobrazy, dzięki temu Sudety zmieniają się, dlatego warto przybywać tu w różnym okresie.

Odwiedziliście już Trójmiasto i chcielibyście wybrać się teraz do innej atrakcyjnej nadmorskiej miejscowości, w której przyjemnie spędzicie czas i odpoczniecie od codziennego życiowego pędu? Kapitalnym wyborem na wczasy dla każdego jest Mrzeżyno. Oprócz morza i pięknych plaż, które co roku przyciągają tu wielu turystów, znajdują się tu także zarówno liczne szlaki turystyczne czy fantastyczne zielone parki, w których można zupełnie się wyciszyć. W Mrzeżynie można podziwiać również liczne intrygujące pod względem konstrukcyjnym przestrzenie, jak choćby słynny port (info port). Naturalną osią, wokół której zbudowano miejscowość jest przepływająca przez nią rzeka Rega, która ujmuje swoją czystością.

By jednak podróż była w pełni satysfakcjonująca koniecznością jest także zapewnienie sobie odpowiedniego schronienia. W tej kwestii Mrzeżyno potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, dlatego bardzo ważne jest, żeby wybrana baza noclegowa (noclegi Mrzeżyno) charakteryzowała się wszystkimi benefitami, na jakich nam zależy. Począwszy od szerokiej oferty wyżywienia, aż po dostęp do Wi-Fi czy gwarancję elegancko zaaranżowanych pokoi z wygodnymi łóżkami – wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce. Warto zatroszczyć się też o to, by wybrać ośrodek dobrze położony, o dogodnej lokalizacji, z którego jak najbliżej będziemy mieli do miejsc, na których odwiedzeniu szczególnie nam zależy.

Innym walorem miejscowości jest też lokalna przyroda. Świeże powietrze, efekt naprawdę dużej powierzchni lasów pozwala na oczyszczenie organizmu od zapachów, z którymi na co dzień musimy się zmagać w mieście, a dodatkowo możemy jeszcze nawdychać się jodu, co jest kolejną korzyścią podczas pobytu w Mrzeżynie i ogólnie nad morzem. Fani biologii znajdą tu ponadto wiele rzadko spotykanych gatunków roślin, co z pewnością pozwoli jeszcze dodatkowo poszerzyć kompetencje w zakresie botaniki i spędzić czas nie tylko przyjemnie, ale też bardzo pożytecznie.

Mieszkańcy są oczywiście bardzo życzliwi, a bogata oferta turystyczna obejmuje też szereg punktów żywieniowych, w których zawsze można posilić się przed dalszą eksploracją miejscowości. Nie można również narzekać na liczbę pamiątek, w które zaopatrzyć się można tutaj niemal na każdym kroku, dbając tym samym o to, by przywieźć ze sobą do domu figurki czy pocztówki, które zawsze będą przypominać nam o tym niezwykłym miejscu nad Bałtykiem. Niezależnie od tego czy wybieramy się tu na wczasy z rodziną czy na imprezę integracyjną na studiach bądź w pracy. Mrzeżyno to wspaniałe miejsce na wypoczynek i relaks.

Jesienna chandra i przemęczenie z pewnością wpływają niekorzystnie na nasz organizm i sprzyjają infekcjom i wszelkiego rodzaju chorobom. Warto zatem choć na chwilę uciec w takiej sytuacji z miejskiej dżungli i pojechać gdzieś dalej naładować wyczerpane akumulatory. Na szczęście baza noclegowa w Polsce jest tak ogromna, że można wybierać i przebierać. Bez wątpienia jednym z ciekawszych miejsc, nawet jesienną porą jest takie miasteczko jak Jastarnia.

Spacerując po Jastarni można na przykład odwiedzić dwa bardzo interesujące muzea, a także zabytkowy kościół, urokliwą i misternie zdobioną kapliczkę, a następnie przez tory kolejowe dostać się na pobliską plażę – bardzo zresztą czystą i niezwykle zadbaną. Bardzo ciekawy jest fakt, że tory kolejowe w niektórych miejscach położone są niemal tuż przy samej plaży. Przechadzając się po centrum miasta słychać nadjeżdżające pociągi. Z kolei wieczorami dochodzi do tego niemal hipnotyzujący szum fal morskich. Podczas dużych upałów warto w Jastarni spać przy otwartym oknie, gdyż wówczas przez całą noc można się inhalować niezwykle zdrowym i bogatym w jod morskim powietrzem.

Zabytkowy kościół w Jastarni znajduje się na słynnej w całym mieście ulicy Bałtyckiej i raczej nie jest do niego trudno trafić, gdyż Jastarnia nie należy do dużych kurortów. Świątynia została wybudowana w 1931 roku i w całości powstała z cegły. Wzniesiono ją w popularnym wówczas stylu neogotyckim, a wewnątrz kościoła znajduje się bardzo ciekawa ambona w kształcie łodzi. Podobną do niej można znaleźć w Krynicy Morskiej.

Również noclegi Jastarnia ma na wysokim poziomie. Tutaj każdy letnik, nawet najbardziej wymagający, znajdzie idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. Dodatkowo wspaniały klimat i przesycone jodem oraz olejkami eterycznymi powietrze sprawia, że do Jastarni tłumnie przyjeżdżają osoby, które mają problemy z układem oddechowym i krążeniowym. Nic nie działa tak dobrze na obciążony organizm, jak inhalacje lokalnym i prozdrowotnym powietrzem. Jastarnia to piękne miejsce i bez wątpienia warto tutaj przyjechać zarówno latem, kiedy kurort żyje pełnią życia, jak i jesienią, kiedy miasteczko jest nieco wyludnione, ale nadal bardzo urokliwe. Wystarczy tylko spakować plecak i ruszyć przed siebie, zostawiając problemy i zmartwienia za ścianami domu lub mieszkania.

Pięknie położona Krynica-Zdrój (wikipedia.org/wiki/Krynica-Zdrój) to miejscowość uzdrowiskowa i ważny ośrodek turystyczny, gdzie warto przyjechać w ciągu całego roku. W mieście znajdziemy wiele ciekawych miejsc, atrakcji dla aktywnych, a także pięknych zabytków. Większość obiektów związanych z uzdrowiskowym charakterem miejscowości, przynajmniej tych zabytkowych, położona jest w niedalekiej odległości od pięknego dworca kolejowego, wzdłuż reprezentacyjnego deptaku oraz przy odchodzących od niego ulicach.

Do najbardziej charakterystycznych obiektów należy z jednej strony neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy, ze zdobionym frontem i salą balową w środku, która zachowała swój oryginalny wygląd, z drugiej nowoczesny, przeszklony budynek Pijalni Głównej. Charakterystyczne dla Krynicy-Zdroju są także drewniane wille, w których dzisiaj często mieszczą się pensjonaty, restauracje i kawiarnie. W mieście i w jego sąsiedztwie znaleźć możemy także obiekty należące do Szlaku Architektury Drewnianej: cerkwie – pozostawione przez zamieszkującą dawniej te ziemie ludność łemkowską oraz kościoły w Krynicy-Zdroju i Tyliczu. Spotkać możemy również dwie zbudowane z drewna pijalnie wód – przy Alejce Nikifora oraz w Parku Słotwińskim, gdzie przeniesiono pierwotnie wybudowaną przy deptaku pijalnię z 1806 roku.

Spacerując po Krynicy-Zdrój możemy odnieść wrażenie, że w wielu miejscach czas się zatrzymał, wyglądają one tak, jak na przełomie XIX i XX wieku. Im dalej od najstarszych części miasta, tym więcej spotkamy nowoczesnych hoteli, pensjonatów i ośrodków wczasowych. Zagospodarowane są również otaczające miejscowość góry, na stokach których w zimie funkcjonują różnorodne trasy narciarskie – szczególnie dużo znajdziemy ich na Jaworzynie i Słotwinie. Natomiast latem warto wybrać się na Górę Parkową, gdzie czeka wiele atrakcji rekreacyjnych i sportowych dla dzieci, ale nie tylko. Możemy również w uprawiać różne sporty, zarówno na terenie zamkniętych obiektów – basenów, parków linowych, kortów i boisk czy nawet poszaleć na torze gokartowym, jak też wybrać się na wędrówkę górskimi szlakami.

Krynica-Zdrój jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie zawiedzie. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu dobre miejsce dla siebie (). Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet – wystarczy wpisać hasło: „noclegi Krynica-Zdrój” w wyszukiwarkę internetową, a pokaże nam się sporo wyników ofert miejsc do spania. Noclegi znajdziemy tu w licznych hostelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Miejscem znanym i często wybieranym do wakacyjnego odpoczynku nad polskim morzem jest Niechorze, zlokalizowane nad zachodnim wybrzeżu Bałtyku, na terenie powiatu Gryfickiego, w gminie Rewal. Interesujące otoczenie maleńkiej rybackiej wioski, głownie ze względu na malownicze, klifowe i morskie wybrzeże oraz pobliskie jezioro Liwia Łużna (otaczające wioskę od południowej strony) sprawiły, że uznawane jest za spokojne letnisko, a noclegi cieszą się dużą popularnością wśród rodzin, które szukają ciszy, a zarazem odpoczynku w sezonie wakacyjnym. Piaszczysta szeroka plaża, specyficzny mikroklimat nadmorskiej miejscowości, a przede wszystkim różnorodna baza noclegowa w Niechorzu (meteor-turystyka.pl) sprawia, że pobyt nad morzem tutaj należy do udanych, niezależnie od pory roku, w której decydujemy się na odpoczynek, bo oferty dostosowane są na cały rok.

Sąsiedztwo jeziora sprzyja temu, że oprócz odpoczynku możemy w wolnej chwili skorzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych i uatrakcyjnić pobyt nad morzem aktywnością sportową, dostępne są też wypożyczalnie rowerów, a tereny znakomicie nadają się na rodzinne przejażdżki. Atrakcją krajoznawczą miejscowości jest Zielony Szlak Liwiej Łuży, prowadzący do Pogorzelicy i Skalna. Na terenie linii brzegowej jeziora w Niechorzu w latach 60. ubiegłego wieku utworzony został Rezerwat Liwia Łuża, stanowi on nie tylko atrakcję przyrodniczą miejscowości, ale także miejsce przyjazne amatorom fotografii przyrodniczej.

Jak przystało na miejscowość nadmorską, chociaż Niechorze jest maleńką wioską, dużą atrakcją jest tutaj Latarnia Morska (wikipedia.org), która zbudowana została pod koniec XIX wieku na wysokim klifie. Jest obiektem, do którego budowy wykorzystano licowaną cegłę, wtóruje nad okolicą bowiem posiada wysokość 45 m, jest widoczna z daleka. Czynna jest cały rok, posiada platformę widokową, z której roztacza się przepiękny widok na Wybrzeże Rewalskie, wystarczy pokonać tylko 200 schodów. Niechorze to także Przystań Rybacka i możliwość zakupu świeżej ryby bezpośrednio z kutra. Sami możemy zasmakować przygody z morzem w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Możemy zastawić sieci rybackie i zobaczyć, jak wygląda praca rybaka. Koniecznie trzeba zobaczyć Plac Foki Depki, gdzie ma ona swój pomnik.

Zamość (➫https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamość) jest przepięknym, zadbanym miastem województwa lubelskiego. Ciekawe zabytki, wydarzenia i dobra baza noclegowa przyciągają tutaj masę turystów, a niejeden wyjeżdża stąd z zamiarem powrotu w niedalekiej przyszłości. Jedną z atrakcji, na które warto zwrócić uwagę jest bez wątpienia Biblioteka Akademii Zamojskiej.

Biblioteka Akademii Zamojskiej powstała w 1594 roku, a zamknięta została wraz z akademią w roku 1784. Wszystkie jej zbiory znajdują się na chwilę obecną w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej, w której skład, oprócz zasobów Biblioteki Akademii Zamojskiej, wchodzą także zbiory woluminów z prywatnej biblioteki Zamoyskich. Większość zbiorów uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej za sprawą pożaru, a te, które udało się uratować nalezą do Biblioteki Narodowej oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych. Biblioteka zawierała księgozbiory takich osób jak: Szymanowica, Kacpra Trądkowskiego, Piotra Oleśnickiego, Adama Burskiego, Wojciecha Nowopolskiego oraz wielu innych, wśród których, znajdowali się między innymi profesorowie akademii. Najstarszy zachowany katalog pochodzi z 1675 roku i należał on do Andrzeja Krobskiego. W roku 1811 zbiory zostały przekazane dla bibliotek w Lublinie oraz Warszawie. Biblioteka Akademii Zamojskiej to miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić. Spotkamy się tutaj z ciekawymi zbiorami fantastycznych ludzi oraz poznamy ich historie. Miejsce to przyciągnie niejednego miłośnika nauki oraz historii.

Kiedy już zakończymy zwiedzanie, warto będzie zatrzymać się tutaj na noc (➫). Baza noclegowa tej miejscowości sprawi, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Noclegi Zamościa to przede wszystkim ośrodki agroturystyczne, kwatery prywatne, pokoje pracownicze, hotele, a nawet luksusowe apartamenty. Ciekawe lokalizacje oraz naprawdę bardzo przystępne ceny zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających z nas. Zamość jest miastem, które przyciąga masę turystów.

Punktem centralnym wielu miast posiadających swoją wielowiekową tradycję jest rynek lub tak zwana starówka. To właśnie tam w wielu przypadkach kumuluje się historyczne, turystyczne, kulturowe i rozrywkowe życie miasta i nie inaczej jest w przypadku powiatowego Radomia. Jego historia sięga wiele wieków wstecz, co sprawia, że miasto może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami.

Historia i tradycja

Pierwsza radomska osada zwana dzisiaj Piotrówką, powstała na przełomie VIII i IX wieku, a sam Radom prawa miejskie otrzymał w połowie wieku XIV dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Jednak to od królewicza Kazimierza Jagiellończyka utarło się powiedzenie o mieście Kazimierzowskim, a więc o całym historycznym obszarze Radomia, na którym obecnie mieszczą się popularne zabytki. Do nich zaliczany jest sam zamek z pozostałościami murów, kościół św. Jana i klasztor benedyktynów. Co roku też odbywają się tak zwane Kaziki, czyli imprezy sportowe i kulturowe na cześć patrona miasta – z półmaratonem, koncertami i recitalami. Baza noclegowa (Radom – noclegi i kwatery) zapełnia się także w czasie organizowanych w Radomiu i w pobliskiej Wsoli Międzynarodowych Festiwali Gombrowiczowskich, Air Show, koncertów jazzowych oraz Dni Radomia. Ta ostatnia impreza ściąga głównie gości z okolicznych wsi i miasteczek, chociaż nie brakuje również turystów z zewnątrz, którzy przyjeżdżają na przykład na koncert swojego ulubionego wykonawcy muzycznego.

Koncerty na deptaku

W Radomiu są bardzo silne tradycje muzyczne i kulturalne. Praktycznie przez cały rok odbywają się koncerty w Resursie, miejskim amfiteatrze lub na scenie przed urzędem miejskim na ulicy Żeromskiego (tzw. koncerty na deptaku). Od 2014 roku miasto promuje również koncerty na rynku, na które zapraszane są znane sławy sceny muzycznej. Rozwojowi kulturalnemu miasta sprzyja noclegowa infrastruktura, która może pomieścić jednocześnie nawet do dwóch tysięcy gości. Noclegi w Radomiu są w głównej mierze rezerwowane właśnie podczas dużych imprez muzycznych, koncertów, recitali, spotkań z wokalistami, ale także podczas wspomnianego już Air Show. W mieście otwarte są hotele czterogwiazdkowe i trzygwiazdkowe leżące w centrum oraz schroniska młodzieżowe i bursy szkolne dla uczniów.

Województwo małopolskie obfituje w piękne i ciekawe miejsca. Jednym z nich jest założone w XII wieku miasto Rabka-Zdrój. Prawa miejskie otrzymało dopiero w wieku XX, a dokładniej w 1953 roku. Na powierzchni 36 kilometrów kwadratowych na co dzień żyje 13.212 tys. obywateli. Jednak poza stałymi mieszańcami co dzień miasto to odwiedzają dziesiątku turystów i kuracjuszy. Baza noclegowa Rabki zapewnia dogodne miejsce odpoczynku dla zwiedzających. Funkcjonują tutaj zarówno pensjonaty jak i hotele oraz domki gościnne.

Obecnie Rabka-Zdrój określana jest mianem ,,Miasta Dzieci Świata”. Tytuł ten został przyznany miastu w 1996 roku przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Rabka-Zdrój posiada wiele ciekawych zabytków, które można odwiedzić. Jednym z nich jest drewniany kościół, który został wzniesiony w 1606 roku. W dniu dzisiejszym na terenie tego kościoła mieści się Muzeum im. Władysława Orkana, które również warto zobaczyć.

Ciekawym miejscem jest Muzeum Górali i Zbójników, inna nazwa to Muzeum Gorczańskie wybudowane przez Jana Fudalę. W miejscu tego muzeum funkcjonowała niegdyś chałupa góralska, która powstała w 1884 roku. Pomimo upływu lat dom ten nie zmienił swojego wyglądu, niektóre elementy zostały jedynie zakonserwowane. Bardzo popularnym miejscem jest Państwowy Teatr Lalek o nazwie „Rabcio”. Został on założony w 1949 roku. Co roku odwiedza go wielu małych widzów, zarówno mieszkańców jak i turystów. Inicjatorką założenia tego teatru była Stanisława Rączko.

Na terenie Rabki-Zdroju funkcjonuje również Muzeum Orderu Uśmiechu czyli jedynego orderu na świecie, który przyznawany jest przez dzieci. Ekspozycja muzeum przedstawia sześć manekinów, które stworzone są na wzór prawdziwych postaci podczas pamiętnego pasowania. Bardzo ciekawym i nietypowym miejscem jest Muzeum Rekordów i Osobliwości, które działa na terenie Parku Rozrywki „Rabkoland”. Powstało ono w 1999 roku. Wśród eksponatów muzealnych znajduje się na przykład najmniejszy rowerek świata.

Co roku w sezonie wakacyjnym tysiące ludzi wyjeżdża w polskie góry, aby tam aktywnie wypoczywać, korzystając ze świeżego powietrza i chodząc po górskich trasach. W kraju znajduje się wiele wspaniałych pasm górskich, ale wciąż największą popularnością wśród wczasowiczów cieszą się Tatry, w których na gości czeka przytulna infrastruktura noclegowa (Bukowina Tatrzańska – meteor), złożona w dużej mierze z pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.

Bukowina Tatrzańska to jedno z miejsc, do których lubią przyjeżdżać letnicy, ponieważ nieopodal znajduje się wiele pięknych szlaków. Jedna z najciekawszych tras prowadzi przez Dolinę Chochołowską, która ciągnie się przez prawie 10 kilometrów, przez niezwykle urokliwe okolice. Część szlaku można przebyć dorożką lub kolejką, natomiast całość – zarówno pieszo, jak i na rowerach. Po paru kilometrów wędrówki dojdzie się do kamiennego schroniska, wybudowanego w typowym góralskim stylu. To właśnie tu nocował niegdyś papież Jan Paweł II podczas swoich wypraw górskich. Ścieżka prowadząca przez Dolinę Chochołowską łączy się z wieloma innymi szlakami, więc po przejściu jaru można się przełączyć na drogę pod reglami lub zejść do Doliny Kościeliskiej. Jeszcze inną opcję kontynuacji spaceru stanowią trasy prowadzące na okoliczne szczyty, takie jak Grześ czy Trzydniowański Wierch, lub Cudakową Polanę lub Siwą Przełęcz.

Warto więc od razu zaplanować sobie całą wyprawę, uwzględniając oczywiście możliwości wszystkich uczestników wędrówki. Dolina wije się przez szczególnie widokowe odcinki, w tym tak zwane bramy, w których jar się zwęża i prowadzi między stromymi ścianami. Warto także zwrócić uwagę na strzeliste skalne iglice, czyli Siwiańskie Turnie, oraz zatrzymać się na chwilę na rozległych polanach, na których wiosną rozciąga się prawdziwy dywan kwiatowy. Ten szlak uchodzi za jeden z najbardziej znanych i lubianych w całych Tatrach, można więc od niego zacząć swoją przygodę, zanim wybierze się w wyższe partie gór. Co roku wielu gości wraz z rodzinami bukuje noclegi. Bukowina Tatrzańska to jedno z miejsc, w których można włączyć się w rozległą siatkę szlaków turystycznych prowadzących przez najbardziej malownicze zakątki gór, takie jak Dolina Chochołowska i Kościeliska, liczne łąki i przełęcze, oraz strzeliste wierchy górujące nad okolicą. Po drodze będzie wiele okazji, aby nacieszyć się wspaniałymi widokami Tatr.