Żuławska Kolej Dojazdowa

Jantar to pięknie położona nadmorska miejscowość, która w okresie wakacyjnym jest chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Miasteczko jest przede wszystkim wybierane na urlop przez rodziny z dziećmi (szukaj tu). Dzieje się tak dlatego, że Jantar to bardzo spokojna, kameralna miejscowość. Mimo że w sezonie letnim przybywa do niej dużo osób, to jednak daleko jej do zatłoczonych, nadmorskich kurortów. Dlatego też rodzice mogą wraz ze swymi pociechami cieszyć się zarówno morzem, plażą jak i względnym spokojem. Ponadto Jantar oferuje też wiele rodzinnych atrakcji. Jedną z nich przejazd kolejką wąskotorową – czyli Żuławską Koleją Dojazdową (ŻKD).

Żuławska Kolej Dojazdowa (szukaj tu) to działająca na terenie powiatu nowodworskiego kolej wąskotorowa. Pociągi ŻKD w okresie wakacji kursują codziennie, ponadto kursują też w wybrane dni w ciągu roku. Pociągi kursują na trzech trasach. Pierwsza to: Prawy Brzeg Wisły – Jantar – Stegna – Sztutowo, druga: Ostaszewo – Nowy Dwór Gdański i trzecia: Stegna Gdańska – Nowy Dwór Gdański. Pociągi zatrzymują się na wszystkich stacjach i na każdej stacji można wsiąść lub wysiąść. Bilet można nabyć wyłącznie w pociągu – sprzedaż biletów zajmuje się konduktor. Istnieje również możliwość zamówienia pociągu specjalnego, z rozkładem jazdy dopasowanym do zamawiającego. Tabor Żuławskiej Kolei Dojazdowej stanowią trzy lokomotywy, wagon motorowy, pięć wagonów pasażerskich krytych, pięć wagonów otwartych (tzw. „letniaków”), kilka wagonów towarowych oraz drezyna motorowa i drezyna ręczna.

Przejazd ŻKD daje możliwość obejrzenia największych atrakcji okolicy, m.in.: Muzeum Stutthof (niemiecki obóz koncentracyjny) czy ujście Wisły.

Ceny biletów na pociągi ŻKD, zależnie od trasy wynoszą od 6 do 12 zł i są na nich respektowane wszystkie ulgi ustawowe.

Władysławowo w głównej mierze znane jest pięknych i czystych plaż, jednak należy powiedzieć, iż z roku na rok oferuje coraz więcej ciekawych atrakcji, zachęca by spędzać czas w sposób aktywny, a także chłonąc wiedzę o rejonie, w którym aktualnie przebywamy.

Jednym z ciekawych obiektów, które niewątpliwie należy odwiedzić będąc we Władysławowie jest Ocean Park. Można śmiało powiedzieć, że to pierwszy tego typu Park w Polsce! Wszystko jest dopracowane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Zaprojektowane zostało specjalne miejsce, gdzie możesz spróbować przejść się po dnie oceanu, natknąć się na olbrzymie wieloryby i rekiny, sympatyczne delfiny i wiele innych typowych stworzeń pojawiających się nie tylko na dnach wód i oceanów. Co ważne wielkość tych modeli odzwierciedla ich naturalne rozmiary, co sprawia, iż jest to niemałe przeżycie nie tylko dla najmłodszych zwiedzających. Oprócz tych atrakcji Ocean Park oferuje również standardowe rozrywki jak chociażby wodny plac zabaw dla dzieci, animacje sztormu na tratwie czy też wyspę skarbów. Co więcej możemy natknąć się na wspaniały wodospad, niecodzienna wystawę wyrzeźbionych ryb jak również akwaria, już tym razem dla osób o silniejszych nerwach – z żywymi rekinami! Jakby tego było mało park proponuje wizytę w wiosce rybackiej, gdzie można pokusić się o naukę łowienia pstrągów.

Na odchodne można zaopatrzyć się w pamiątkę, które będzie miłym wspomnieniem na deszczowe dni. Ocean Park przygotował ofertę od słodkich pluszaków, świecących breloczków przedstawiających najciekawsze zwierzęta morskie, poprzez balony, plecaki i wiele innych.

Jako, że to tylko jedna z atrakcji, które czekają we Władysławowie, jasnym jest, że to malownicze miasteczko jest oblegane praktycznie cały rok. Jednakże Władysławowo oferuje duży wybór noclegów w pensjonatach, kwaterach a także o wyższym standardzie w hotelach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.